SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9

IM. DOKTORA FRANCISZKA WITASZKA W POZNANIU

Świetlica


ŚWIETLICA SZKOLNAprzedszkole 265x224
Kadra wychowawcza: Magdalena Bałdysiak, Marta Pieprzycka, Joanna Smuszkiewicz, Arkadiusz Wesołowski.
GODZINY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ: 6.15 – 17.00
Prosimy o punktualne przyprowadzanie i odbieranie dzieci.
Świetlica sprawuje opiekę nad uczniami uczęszczającymi do szkoły  po uprzednim zapisie w świetlicy i wypełnieniu karty zgłoszenia.
 
Formy zajęć:
 • żywe słowo - opowiadania, pogadanki, recytacje, różne formy teatralne, audycje radiowe,
 • zajęcia plastyczno - techniczne : rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny, wycinanie, majsterkowanie, robótki ręczne, origami, DECOUPAGE, kiri - origami.
 • zajęcia muzyczne - audycje RTV, zabawy ruchowe ze śpiewem, słuchanie muzyki poważnej i rozrywkowej z płyt i kaset, muzyczne „ Zgaduj zgadule”,
 • gry i zabawy - ruchowe, stolikowe, dydaktyczne, tematyczne,
 • Kącik filmowy, kącik literacki,
 • zajęcia ruchowe na boisku szkolnym (w zależności od warunków pogodowych),
 • odrabianie zadań domowych.
Świetlica powinna być miejscem, gdzie dziecko ( nie „uczeń” ) odpoczywa, bawi się, poznaje nowych kolegów, jest swobodne.
Świetlica nie może być miejscem dodatkowych stresów, frustracji, gdzie dziecko więcej „musi” i „powinno” niż „może” i „chce”.

 Pomieszczenia świetlicy to  cztery duże sale, każda przeznaczona do innego typu zajęć.

 

Jest miejsce na zajęcia w kręgu, z dywanem na środku sali...

20170912 081551 20170912 081557

miejsce pracy grupowej przy stolikach - tu powstają uczniowskie prace plastyczne ...

salka do zajęć indywidualnych - nauki i odrabiania prac domowych oraz sala do ćwiczeń i zabaw ruchowych.

Wszystkie pomieszczenia zostały odnowione, wymieniono okna i odmalowano ściany.

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

 

 No i mamy wrzesień, nowy rok szkolny, nowe znajomości, nowi koledzy i koleżanki,  nowe obowiązki . A co się ciekawego dzieje w świetlicy?  

Przybywa nowych wychowawnków, listy obecności zmieniają się prawie każdego dnia, zaś zasady panujące w  świetlicy pomału je poznajemy i przestrzegamy.

Z cyklu Kalendarz świąt nietypowych...

 W tym roku szkolnym kontynuujemy zajęcia z tego cyklu i już we wrześniu, a dokładnie 24 września był Dzień Spadającego Liścia, my zaś bardziej znamy jako Pierwszy Dzień Jesieni. Tego dnia rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce jesiennej, poznaliśmy ciekawe wiersze - a jakie zażarte dyskusje o nich były! - no a przede wszystkim oglądaliśmy skarby jesieni czyli kasztany. Po zajęciach mogliśmy je zabrać do domu! Na zakończenie zajęć zrobiliśmy pracę plastyczną, a jaką....to już zobaczcie sami, zajrzyjcie do świetlicy albo...tutaj.

IMG 20180925 135556

 

Po  licznych "burzach mózgu" powstał kontrakt, który wisi w sali świetlicowej i który zatwierdziliśmy składając odcisk kciuka lub palca pod nim. 

1. Po przyjściu do świetlicy mówimy Dzień dobry, zapisujemy się, odkładamy tornistry na półkę i siadamy na dywanie.

2. Podczas zajęć uważamy, jedna osoba mówi, pozostałe słuchają.

3. Zachowujemy się kulturalnie.

4. Szanujemy innych.

5.  Szanujemy świetlicowe zabawki i gry.

6. Posiłki i napoje spozywamy przy stolikach.

7. Zabawki świetlicowe zostają w świetlicy. 

8. Po świetlicy, korytarzach i terenie całej szkoły poruszamy się cicho i spokojnie.

9. Telefony służą do rozmów z rodzicami w ważnych sprawach.

10. Gumę do żucia zostawiamy w domu.

11. Za cenne przedmioty przyniesione do szkoły jesteśmy odpowiedzialni.

12. Używamy kulturalnego języka.

13. O włączenie filmu, podanie gry prosimy wychowawców. 

14. Przed pójściem do toalety pytamy o zgodę wychowawców.

15. Słuchamy wychowawców.

10 i 11 października obchodziliśmy w naszej świetlicy Światowy Dzień Drzewa.  Pierwszego dnia na zajęciach dowiedzieliśmy się, jakie korzyści płyną z drzew, także mogliśmy zobaczyć skarby czyli korę, liście, żołędzie, kasztany, oczywiście wszystko zbierane a nie zrywane, o czym bardzo dobrze pamiętamy. Robiliśmy także place plastyczne oraz stworzyliśmy taki plakat o korzyściach, jakie daje nam drzewo. Drugiego dnia rozwiązywaliśmy liczne zagadki, poznaliśmy rodzaje i gatunki drzew. 

IMG 20181012 135917

 

Piękna, złota jesień za oknem, szkoda, że lada dzień się skończy ale póki co w świetlicy tworzymy różne prace plastyczne o tematyce jesiennej. 
Zawitały do nas kolorowe jeże, które zamieszkały na tablicach w salach.

 IMG 20181022 070444

 

 

 24 października obchodziliśmy w świetlicy Miedzynarodowe Święto Roweru Rower to wspaniały środek transportu - wystarczy na niego wsiąść i jechać przed siebie.
Nie musimy się martwić paliwem ani korkami. Ale zaraz, zaraz....ale czy wiecie, jak bezpiecznie należy się poruszać po jezdni, chodniku czy ścieżce rowerowej?
No właśnie chodniku, jeśli tylko jest odpowiednio szeroko, a tak to zawsze ścieżka rowerowa - nie zapominajmy o tym.
My po zajęciach wiemy dzięki tym zasadom:
 1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
 2. W czasie jazdy używaj kasku.
 3. Dokładnie się rozejrzyj zanim ruszysz.
 4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
 5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
 6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórka i bocznych ulic trzymaj dłoń zawsze na hamulcu.
 7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
 8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
 9. Nigdy nie ścinaj zakrętów.
 10. W czasie jazdy zawsze uważaj na innych uczestników ruchu.

 

31 października obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania.  Jako, że jedna z naszych pań jest opiekunką SKO, dowiedziliśmy się na zajęciach, jak skutecznie oszczędzać.
Wysłuchaliśmy historii rozrzutnego wróbla, posłuchaliśmy dobrych rad udzielonych przez inne ptaki jak np. "Kto ich (oszczędności) nie ma, ten pości", czy "Kto oszczędza, Temu nie grozi nędza!". Sami postanowiliśmy, że zaczniemy  oszczędzać. W ramach pracy plastycznej pani zaproponowała nam, abyśmy wykonali rysunek skarbonki.
 
IMG 20181119 120809
 
Jak już wiecie lub pamiętacie z zeszłego roku, to 5 listopada obchodzimy Światowy Dzień Postaci z Bajek.  W tym roku postanowiliśmy powtórzyć takie zajęcia, ale tym razem były zupełnie inne. Tym razem pani miała dla nas do rozwiązania krzyżówkę, zamek z cegiełkami, gdzie mogliśmy wpisać tytuły naszych ulubionych bajek, zaś potem mogliśmy go pokolorować. Nowością dla nas była zabawa w skojarzenia - musieliśmy połączyć książkę z pluszakami!  Oczywiście były także zagadki. 
Zaś nasz kolorowy zamek z bajkami możecie tutaj zobaczyć...
IMG 20181108 152610
 
 
Oj, czasami lubimy coś dobrego zjeść, jak na przykład chipsy, paluszki, ciastka, ciasteczka czy fast - foody....ale zaraz, zaraz, czy to jedzenie jest na pewno zdrowe dla nas?
Żeby się tego dowiedzieć, w naszej świetlicy jak i na całym świecie 8 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowego Zywienia
Pan wychowawca zaproponował nam ciekawą grę "Zgadnij, co to za produkt?", potem nastapiła intensywna burza mózgów na temat zdrowego odżywiania się. 
Pracowaliśmy w grupach i zastanawialiśmy się nad poprawnie ułożoną piramidą żywieniową.
Spróbowaliśmy nawet owoców i warzyw, które z pewnością zastapią niezdrowe przekąski!
  
IMG 20181122 122156IMG 20181108 152314
 
 
 

Nasz następny wpis zaczniemy od takiej oto zagadki:

Leżą w pudełeczku piękne, kolorowe.
Albo są drewniane, albo są woskowe.
Narysujesz nimi słoneczko i chmurkę,
oraz dla mamusi przepiękną laurkę.

Czy już wiecie, jaka jest odpowiedź?  Nie? To my zaraz udzielimy Wam odpowiedzi - kredki!
22 listopada jest Światowy Dzień Kredki. Tak, to nie żart! Nasze ulubione przedmioty do rysowania, kolorowania mają swoje święto. Kredki rozwijają wyobraźnię, przez nie możemy wyrazić swoje emocje zarówno dobre jak i te złe. Albo czasami słuzą po prostu do naszej swobodnej ekspresji kiedy po prostu rysujemy co chcemy. Na zajęciach dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje kredek - jest ich bradzo dużo. A zastanawialiście się czasami, czy te ostrużyny od kredek są przydatne czy lepiej je od razu wyrzucić? Otóz można je wykorzystać do prac plastycznych!
Oto  nasze drzewa, możecie je także podziwiać w świetlicy na wystawce:
IMG 20181122 125228
 IMG 20181122 125244IMG 20181122 125249IMG 20181122 125256
 
 
 
Grudzień  to miesiąc, gdzie zawsze dużo się dzieje w naszej świetlicy: Mikołajki i Boże Narodzenie za pasem, różne konkursy organizowane przez naszych nauczycieli czy też inne szkoły, prace plastyczne, ktore będą prezentami dla naszych bliskich.
Ale jakoś to nas nie zraża, aby dalej kontynuować zajęcia z Kalendarza Świąt nietypowych. 
A takie już przypada na 10 grudnia. Pewnie jesteście ciekawi jakie? Byście nie uwierzyli, ale wtedy obchodzimy Światowy Dzień Piłki Nożnej!
Kilka ciekawych faktów Wam tutaj przedstawimy - my już wiemy dzięki naszym zajęciom, ale chętnie się z Wami podzielimy naszą wiedzą bowiem piłka nożna dla wielu z nas to nie tylko zwykła gra, ale często także styl życia. Głównym celem Światowego Dnia Piłki Nożnej jest zjednoczenie całego środowiska piłkarskiego: trenerzy, zawodnicy, kibice itp. W wielu państwach piłka nożna zajmuje pierwsze miejsce pod względem popularności wśród dyscyplin sportowych i gier zespołowych.
Futbol to jedna z najstarszych gier w piłkę. To nie tylko prosta rozrywka, ale i odzwierciedlenie charakterów narodowych, bo każde państwo czy naród posiada swój własny styl gry. O popularności gry zdecydowała przede wszystkim jej uniwersalność i dostępność. Do gry w piłkę nożną nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczy piłka, wygodne buty i kawałek murawy. Od 1900 roku piłka nożna jest jedną z dyscyplin olimpijskich.
Mogliśmy też w ramach zajęć plastycznych pobawić się w projektantów, ale to nie byle jakich!  Zaprojektowaliśmy piłki na nadchodzące Mistrzostwa.
Oto nasze propozycje:
 dzień piłki
 
 
 
Nowy Rok już za nami, po drodze koniec semestru i wyczekiwane przez wszystkich ferie a przed kolejne ciekawe Nietypowe Święta. 
W styczniu są aż dwa ciekawe, ale najpierw opowiemy Wam trochę o pierwszym - 29 stycznia i jest to Dzień Łamigłowek i Składanki
Nasi wychowawcy przygotowali dla nas różne zagadki, łamigłowki, rebusy a nawet mogliśmy zagrać w Scrabble!
Po totalnej "burzy mozgów" naszej i Pani wychowawczyni przedstawiamy nam nasze plansze z ułożonymi słowami.....uffff trzeba było się pilnować by nie używać niedozwolonych słów....
 
IMG 20190129 142248IMG 20190129 151755
 
 
 
 
Pod koniec stycznia przypada bardzo pasiaste święto, ale zanim o nim kilka słów opowiemy to zadamy Wam zagadkę: 
                                                                              Biało - czarna, czarno - biała
                                                                              jest sierść tego zwierza cała.
                                                                              Choćby lało tak jak z cebra,
                                                                              zawsze w paski jest … .
Tak, dobrze zgadliście - to zebra, zaś 31 stycznia wypada Międzynarodowy Dzień Zebry. Na zajęciach poznaliśmy kilka faktów o tych sympatycznych zwierzakach i teraz się z nimi podzielimy:
#1: Są 3 gatunki zebry: zebra Grevy'ego, zebra górska (2 podgatunki) i zebra stepowa (6 podgatunków).
#2: Czy zebra jest biała w czarne pasy czy odwrotnie? Patrząc na białe brzuchy zebr górskich i Grevy'ego, można sądzić, że na białym tle pojawiły się kontrastowe pasy. Jednak płód zebry jest z początku czarny! Jasne obszary na ciele zebry powstały prawdopodobnie jako adaptacja do gorącego klimatu.
#3: Każdy dobrze wie, że paski dobrze pełnią rolę kamuflażu. Okazuje się, że mają one inną rolę: wzmacniają więzi w stadzie, umożliwiają rozpoznawanie się osobników i... chronią przed owadami! Muchom i gzom znacznie trudniej wylądować na wibrującym, pasiastym podłożu, podobnie jak drapieżnikom trudno wyszczególnić pojedynczego osobnika na tle pasiastego stada.
 
 zebra
 
Zrobiony z orzechów laskowych, czekolady, cukru i oleju pewien, pyszny krem kanapkowy zrobił na świecie furorę, a jego popularność wręcz zdumiewa. Ten smak uwielbiają właściwie wszyscy. Czy już wiecie co to jest za przysmak? Dobrze, to nic innego jak Nutella. 
Znacie kogoś, kto nie lubi Nutelli? My nie. Dla wszystkich amatorów i sympatyków najpyszniejszego kremu orzechowego pod słońcem ten nietypowy dzień może być kolejną znakomitą okazją do jego konsumpcji, bowiem 5 lutego obchodzimy Światowy Dzień Nutelli.
 
 IMG 20190205 141812
 
 
Park Jurajski, Zaginiony Świat, Godzilla, jaszczury.....z czym Wam się kojarzą? 
No właśnie, z dinozaurami! Byście uwierzyli, że 26 lutego obchodzimy Dzień Dinozaura?  
Mamy dla Was taką małą notkę:  "Nazwa dinozaury wywodzi się z języka greckiego i oznacza straszny jaszczur. Ta nazwa doskonale oddaje charakter niektórych gatunków tych stworzeń. Dinozaury były gadami lądowymi. Często potocznie dinozaurami nazywa się także pterozaury (gady latające) oraz plezjozaury (gady wodne), ale w rzeczywistości były one odrębnymi grupami zwierząt. Dinozaury żyły w mezozoiku, epoce w dziejach Ziemi, która bywa niekiedy nazywana erą gadów. Gady panowały na Ziemi dość długo, ponad 135 milionów lat, po czym nagle, około 65 mln lat temu, wyginęły". Były zagadki, quizy a na koniec zajęć mieliśmy nagrodę w postaci kolorowanki i żeby Wam nie było smutno....proszę oto i dla Was kolorowanka!
dinozaur
 
 
Stęskniliście się za naszym Kalendarzem Świąt Nietypowych? Bo my bardzo i właśnie wracamy z kolejnymi dniami ....
 
Ach....za oknem ciepło, ptaszki śpiewają, trawa i drzewa się zielenią, kwiaty kwitną i pachną, czyli mamy wiosnę! 
21 marca obchodzimy właśnie Pierwszy Dzień Wiosny, w naszej świetlicy  w związku z tym odbyły się ciekawe zajęcia.
Przy dżwiękach melodii Vivaldiego rozwiązywaliśmy zagadki przygotowane przez naszą Panią, musieliśmy dopasować nazwę kwiata do odpowiedniego obrazka, bawiliśmy się w "Bocian i żaby", oj było wesoło. Mogliśmy też wykonać przepiękne prace plastyczne - kwiaty i drzewa z kulek krepowych. 
kwiaty wiosennewiosna
 
 
Zanim zaczniemy jaki dzień obchodzimy 30 kwietnia, zadamy Wam zagadkę z tym związaną i jesli znacie na nią odpowiedź to już wiecie:
 
Szybko biega, rży i parska.
Na śniadanie - owsa garstka.
Potem w stajni grzecznie stoi.
Czeka, aż go ktoś napoi.
Ty odważnie podejdź doń,
bo to jest po prostu … .
 
No to już wiecie, że chodzi nam o konia, czyli Dzień Konia! Na zajęciach dowiedzieliśmy się jakie są maści, ile lat konie żyją, ale przede wszystkim jak należy się zachowywać w pobliżu konia lub podczas jazdy konnej. Jak ktoś chciał to mógł wykonać pracę plastyczną związaną z tematem, tutaj jednak nasza Pani postanowiła nas wyprzedzić i szybko wykonała takie oto dzieło.
dzień konia
 
 
 
 
 
 9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. 
Nasza wychowawczyni z tej okazji przygotowała dla nas fajną zabawę - zagadkę: do plansz z flagami i cechami charakterystycznymi dla danego państwa musieliśmy  poprawnie dopasować nazwę kraju i jego stolicy. Ale była zabawa no i mogliśmy się przy niej wykazać i dużo nauczyć. Ponadto zapoznaliśmy się z hymnem, flagą, maskotką Unii Europejskiej - wiedzieliście, że jest nią gąsienica Syriusz?  Oglądaliśmy także globus, dowiedzieliśmy się co oznaczają dane kolory, jakie są kontynenty no i gdzie przede wszystkim leży Europa. 
 
 unia1unia2
 
 
 20 maja obchodzimy Europejski Dzień Morza.  
Poza zagadkami mogliśmy zrobić różne prace plastyczne o tematyce morskiej, w tym przypadku nasze zainteresowanie wzbudziły różnorodne morskie stworzenia. 
dzien morza 2dzien morza 3
 
 
21 maja obchodzimy Dzień Kosmosu.  Z tej okazji nasza Pani przygotowała dla nas różne zagadki, ciekawostki i quizy.
Najfajniejsze jednak było to, że Pani przygotowała dla nas rozsypankę z różnych planet, Słońca, Księżyca i naszym zadaniem było ułożenie Układu Słonecznego w odpowiedniej kolejności. Po takich zajęciach nie mieliśmy żadnych problemów i oto rezultat naszej pracy....
dzień kosmosu
 
 
 
Kto z nas nie lubi grać w różne gry, no kto? Chyba nie ma takiej osoby, mamy rację?
Ale czy znacie taką żółtą kulę, która zjada małe, białe kulki i jest ściagana przez cztery duchy o imionach Blinky, Pinky, Inky i Clyde?
Jeszcze nie wiecie, kto to jest? No to kolejna podpowiedź - jak zje wisienkę to może zjeść duszki. Tak, to Pac Man!
A wiecie, że 22 maja obchodzimy Dzień Pac Mana? Tak, to prawda, jest to związane z urodzinami tej gry.
Na zajęciach dowiedziliśmy się jakie role mają duszki, ile jest poziomów tej gry i co nieco o rekordzie Guinessa.
Na koniec stworzyliśmy z pomocą Pani naszą wersję gry na papierze. 
 
dzień pacmana
 
 
 
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia...
W świetlicy szkolnej coraz bardziej świątecznie.
Święta tuż, tuż więc mnóstwo czasu spędzaliśmy na wykonywaniu prac o tematyce świątecznej: gwiazdki, które potem zawisły na oknach całej szkoły; choinki, które podarowaliśmy rodzicom i nauczycielom; kartki świąteczne wysłane do naszych bliskich; obrazki świąteczne Deco.
obrazki Deco
 
Także wzięliśmy udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Fundację ARS w Poznaniu na Najpiękniejszą kartkę świąteczną.
 konkurs świętakonkurs święta 2konkurs święta 3
 
W tym roku obchodziliśmy 100-lecie Powstania Wielkopolskiego, dlatego z chęcią wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr. 80 w Poznaniu na stworzenie plakatu, przedstawiającego naszą wizję upamiętniającą to doniosłe wydarzenie.
Powstały 3 piękne i ciekawe prace, nad którymi pieczę trzymali nasi wychowawcy świetlicy. 
powstanie 3powstanie 2powstanie w
 
 
Nasze prace nie zajęły żadnego miejsca co prawda, ale dla nas liczyło się samo uczestnictwo i możliwosć wzięcia udziału w takim jakże ważnym konkursie, naszą nagrodą jest ten piękny dyplom, który otrzymaliśmy na uroczystości dla uczestników w SP 80.
 
 
dyplom PW
 
Na przełomie lutego i marca postanowiliśmy wziąć udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt: "Mój ulubiony polski piłkarz", organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 w Strzelinie. Pod opieką naszego pana wychowawcy powstały trzy prace, przedstawiające naszyc h piłkarzy. Prace nie zajęły żadnych miejsc, ale sam udział to już nagroda dla nas.
 
piłkarz 1piłkarz 2piłkarz 3
 
W marcu wzięliśmy udział w Międzyświetlicowym konkursie plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 19 w Poznaniu pt: "Zajączek Wielkonocny". 
Powstały dwie, przepiękne prace pod opieką naszych pań i z dumą możemy dziś ogłosić, że jedna z prac, wykonana przez uczniów naszej świetlicy (dzieci z klasy 2a) zajęła I miejsce, zaś druga praca wykonana przez dzieci z klasy 1a i 2a otrzymała wyróżnienie!  Serdecznie Gratulujemy!
zając wielkanocnyzając wielkonocny 2
 
 
 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

Wrzesień to ciekawy i ekscytujący miesiąc tak dla dzieci, jak i wychowawców świetlicy. Wychowanków przybywa, listy obecności trzeba co chwilę uzupełniać, a nowe dzieciaki wdrażać do harmonogramu dnia i zasad panujących w świetlicy. Pomoże nam w tym kontrakt, który już powstaje podczas "burzy mózgów" dzieci i wychowawców.

20170914 122347

                                                         W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia...
W świetlicy szkolnej coraz bardziej świątecznie. Święta tuż, tuż więc mnóstwo czasu spędzaliśmy na wykonywaniu prac o tematyce świątecznej.

Choinki, aniołki, mozaika zimowa, Decoupage i inne ozdoby - oto kilka pomysłów, jak miło przebiegały ranki i popołudnia w naszej świetlicy.

Przecież nie ma nic przyjemniejszego niż powiesić na choince samodzielnie wykonane ozdoby czy wręczyć taki samodzielnie wykonany prezent...
Podczas zajęć poznawaliśmy świąteczne zwyczaje. Rozwiązywaliśmy także zagadki świąteczne, mimo, że Panie wychowawczynie miały ich tak dużo przygotowanych to i tak mieliśmy niedosyt!!
W radosnym nastroju, przy dźwiękach kolęd, powstawały świąteczne ozdoby.
A oto efekty naszych poczynań...

 20171205 072713

 20171222 08272420171222 082931

20171215 16085220171222 082638

 

Ach, ferie......wymarzone chyba przez wszystkich w szkole - dzieci, nauczycieli, 2 tygodnie beztroskiej zabawy, spania do późna..., ale czy wiecie, że nawet podczas czasu wolnego i aktywnego odpoczynku musicie uważać na różne niebezpieczeństwa, zwłaszcza podczas zabaw w śniegu? 

My w świetlicy poznaliśmy i teraz już wiemy jakie są zasady więc chętnie się z Wami podzielimy:

1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli
lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk
– miejsc do tego przeznaczonych.

2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!

3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!

4. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!

5. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!

6. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.

7. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!

8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się
z nieznajomym.

9. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.

10. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!

11. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.

12. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu
do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.

13. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

14. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz
o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed
zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne.

 

W lutym Ogród Jordanowski nr 2 w Poznaniu zorganizował konkurs plastyczny pt. "Las wokół nas".  Nasza świetlica wzięła udział w tym konkursie i dwie uczennice z klasy trzeciej przygotowały prace plastyczne z kółek.  Co prawda żadnej nagrody nie wygrały, ale nie to się liczyło, sam udział w konkursie się liczy i się teraz możemy pochwalić tymi pięknymi pracami.

 20180205 154004

 

                                                                            W oczekiwaniu na Wielkanoc...
Zajączek tuż, tuż więc mnóstwo czasu spędzaliśmy na wykonywaniu róznych prac o tematyce świątecznej - zajączki, baranki, kartki z życzeniami

 - oto kilka pomysłów, jak miło przebiegały ranki i popołudnia w naszej świetlicy.

Przecież nie ma nic przyjemniejszego niż podarować ukochanej babci czy nawet nauczycielowi własnoręcznie wykonanej kartki...

A oto efekty naszych poczynań...

 

IMG 20180322 121632IMG 20180322 132233

 

 W świetlicy kochamy robić prace plastyczne, a najbardziej lubimy poznawać nowe techniki plastyczne. Nasi wychowawcy znają ich bardzo duzo i chętnie się z nami dzielą wiedzą. A my chcemy się potem nią chwalić i dlatego przedstawiamy Wam technikę Multifiori - mozaika, która powstaje z połączenia kilku kolorów plasteliny. Kolory łączy się w wałek, następnie ten tnie się na plasterki i przykleja się na wybrany przez siebie wzór. Powstają w ten sposób przepiękne prace.

Oto kilka z nich...

IMG 20180518 084249IMG 20180517 154524

IMG 20180524 125309IMG 20180518 123526

 

 

Z cyklu Kalendarz świąt nietypowych...

Ciepła i mokra jesień za oknem, w lasach pełno grzybów, ale czy wiecie, że te smaczne, leśne skarby mają własne święto?

Tak, to nie żart, 25 września obchodzimy Dzień Grzyba. Ale czy wiecie, które grzyby są jadalne, a które nie, a jaki jest śmiertelnie trujący?

Jeśli nie, to pomogą Wam nasze plansze, które powstały podczas naszych zajęć w świetlicy. 

20171002 111720

 

Większość z nas ma w domu pupila, jednak nie każdy wie o tym, że 4 października nasi ulubieńcy - psy, koty, chomiki, swinki morskie i króliki - obchodzą na całym świecie swoje święto! W Światowym Dniu Zwierząt, w świetlicy szczególnie zainteresowaliśmy się losem naszych pupili.

Przeczytaliśmy wzruszający Psi list oraz zapoznaliśmy się z obowiązkami dobrego właściciela.

Teraz już każdy z nas wie, że zwierzęta to nie zabawka, ale przede wszystkim żywe stworzenie, któremu należy zapewnić bezpieczne warunki do życia.

 20171004 142612

 

10 października tradycyjnie obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. W naszej świetlicy święto trwało aż 3 dni.

Każdego dnia dowiadywaliśmy się nowych ciekawostek - poznawaliśmy drzewa rosnące przy szkole i w parkach, nauczyliśmy się rozpoznawać liście poszczególnych gatunków, rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy, oglądaliśmy skarby z lasu takie jak kasztany, żołędzie, liście, mech.

Podczas burzy mózgów wraz z wychowacą zastanawialiśmy się co daje nam drzewo?

Dowiedzieliśmy się też, dlaczego drzewa są naszymi sprzymierzeńcami.

Powstały piękne prace plastyczne - drzewo z suszonymi liśćmi, liściaki - cudaki oraz witraż w kształcie jabłka.

20171016 11151820171016 11334420171016 155316

 

 W ramach obchodu Światowego Dnia Chleba16 października w naszej świetlicy odbywały się zajęcia dotyczącego tego a jakże ważnego i pysznego produktu. Za pomocą historyjki obrazkowej dowiedzieliśmy się, jakie są etapy powstawania chleba, co przyda się nam w kuchni do jego wypieku. 

Rozwiązywaliśmy także zagadki i rebusy.

chleb 

 

Jak dobrze wiecie, w naszej świetlicy uważnie śledzimy Kalendarz Dni Nietypowych. 

24 października obchodzilismy kolejny taki dzień -  Światowy Dzień Origami

Origami to starodawna technika składania papieru wywodząca się ze starożytnych Chin i Japonii. Uczy wyobraźni, cierpliwości i staranności, a przede wszystkim rozwija manualnie. 

Zapoznaliśmy się z tecniką składania płaskiego origami z kółek czyli kiri - origami. Nauczyliśmy się, że składanie kółek do prac to nie taka trudna sztuka. Wiedzieliście, że jedno kółko można złożyć aż na 9 sposobów? W tej technice można też kółka nacinać.

Wspólnie wykonany tą techniką plakat Jesień oraz prace plastyczne można obejrzeć w świetlicy.

20171027 11533620171027 11525920171027 115250

 

Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek, Simba, Olaf – dziś jest ich święto. 
W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy, tak samo jak nasi dziadkowie i rodzice.

6 listopada w Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek warto sobie o nich przypomnieć, dlatego w naszej świetlicy postanowilśmy obchodzić ten kolejny, jakże nietypowy dzień. Rozwiązywaliśmy różne zagadki, rebusy, słuchaliśmy fragmenty ulubionych bajek.

A moze i Wy chcecie spróbować rozwiązać nasz bajkowy quiz? Co to są za maskotki i kogo przedstawiają?

20171112 095522

 

Idę sobie leśną drogą, czasem gniewnie tupnę nogą. 

Kolce mam i wzdłuż i wszerz. Kto ja jestem? 

To ja......Jeż!

Taką zagadką rozpoczeliśmy obchody Dnia Jeża, który wypada 10 listopada.  Jeże nawet jie wiedzą, że mają swoję święto w tym dniu, bo już smacznie śpią zwinięte w ciasny kłębek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym w stercie gałęzi. Poznaliśmy zwyczaje tego sympatycznego zwierzątka, dowiedzieliśmy się jakie są jego przysmaki (wcale nie jest nim jabłko!), co robi a czego się boi. Wiemy już, że jest to zwierzę chronione! Wykonaliśmy techniką mozaikową plakat, który możecie zobaczyć poniżej.

                                                                                      20171113 082417

 

21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tego dnia pamiętamy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Odgrywaliśmy kilka scenek, rozwiązywaliśmy różne zagadki, zaś na koniec na żółtym bristolu - kolorze życzliwości, stworzyliśmy Kodeks Ucznia Życzliwego, który możecie zobaczyć na gazetce świetlicowej. 

                                                                                    20171121 144350

 

18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. W świetlicy postanowiliśmy uczcić to święto.  Z tej okazji bohaterami naszych zajęć byli mieszkańcy Stumilowego Lasu.

 W tym wesołym dniu odbyły się różne zabawy, konkurencje i quizy – związane z Kubusiem i jego przejacielami, czytanie fragamentów książki.

Poznalismy także kilka faktów z życia autora książki  - pana A. A Milne. Wiedzieliście, że pod postacią Krzysia kryje się prawdziwa postać?  To nikt inny jak jego syn - Christopher Milne! 

Na koniec zajęć zorganizowaliśmy konkurs... i w ten sposób powstała Kubusiowi Galeria.

20180119 14174020180119 141639

20180119 141755

20180119 141807

20180119 141856

 ROK SZKOLNY 2014/2015

 

POCZTÓWKA Z WAKACJI


    We wrześniu uczniowie w świetlicy przystąpili do ogólnopolskiego konkursu plastycznego ,,Pocztówka z wakacji”. Organizatorem konkursu był Klub Kultury Zastów  w Warszawie. Uczniowie przygotowali 16 pocztówek wykonanych w różnych technikach plastycznych.

JESIENNY STROIK

    We wrześniu uczniowie w świetlicy wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym pt. :,,Jesienny stroik”.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa Nr 90 w Poznaniu. Uczniowie w grupach przygotowali trzy jesienne stroiki.
Nasza świetlica zajęła III miejsce wygrywając film dvd dla świetlicy.

jesienny stroik jesienny stroik 2


PRZEPIS NA ZDROWIE


    We wrześniu świetlica przystąpiła do międzyszkolnego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 11 w Poznaniu. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej ilustrującej zdrową potrawę oraz napisanie przepisu.
Uczennice klasy III zajęły I i II miejsce, uczennica klasy II zajęła III miejsce oraz jedno wyróżnienie.

zdrowe jedzenie zdrowa żywność 2 zdrowa żywność 3 zdrowa żywność 4

 


ŚWIĄTECZNE OZDOBY

ozdoba świąteczna


     W listopadzie uczniowie w świetlicy przygotowywali prace na konkurs plastyczny pt.: ,,Świąteczne ozdoby”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa Nr 64 w Poznaniu.
Zadaniem konkursowym było przygotowanie w grupach 4 prac przestrzennych wykonanych w dowolnej technice plastycznej, nawiązujących do tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie wykonali bombkę, choinkę, anioła oraz Mikołaja.
Uczennica klasy III zdobyła wyróżnienie za choinkę wykonaną techniką orgiami.

 

 

 

 

To już było....

ROK SZKOLNY 2013/2014

POCZTÓWKA Z WAKACJI
We wrześniu uczniowie w świetlicy przygotowywali prace plastyczne na X ogólnopolski konkurs ,, Pocztówka z wakacji”. Organizatorem konkursu był Klub Kultury Zastów  w Warszawie.
Uczniowie przygotowali ponad 20 pocztówek wykonanych różnymi technikami plastycznymi.
Na konkurs wpłynęło 2965 pocztówek z całej Polski. A oto prace naszych uczniów:

AKCJA SEGREGACJA
W październiku uczniowie w świetlicy przystąpili do konkursu plastycznego, którego organizatorem był Bank PKO.  Zadaniem konkursowym było przygotowanie plakatu zachęcającego do segregowania śmieci. Na ten ogólnopolski konkurs każdy mógł zgłosić jedną pracę wykonaną dowolną techniką plastyczną.
        

KOSZ PEŁEN WARZYW I OWOCÓW
W październiku uczniowie w świetlicy wzięli udział w międzyświetlicowym konkursie plastycznym zorganizowanym przez  Szkolę Podstawową Nr 11w Poznaniu. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy w dowolnej technice plastycznej przedstawiającej kosz owoców i warzyw. W tym konkursie uczennica klasy IV C zajęła I miejsce, uczennica klasy II zajęła II miejsce, a pięcioro uczniów otrzymało wyróżnienia. Gratulujemy!

 POCZTÓWKA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA I OZDOBA CHOINKOWA
W listopadzie w świetlicy uczniowie przygotowywali prace na dwa ogólnopolskie konkursy plastyczne ,, Pocztówka do Świętego Mikołaja” oraz ,,Ozdoba choinkowa”. Konkursy zostały ogłoszone przez Klub Kultury Zastów z Warszawy. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pocztówki do Świętego Mikołaja w dowolnej technice plastycznej oraz ozdoby choinkowej. Oto prace naszych uczniów.

       


BOLEK I LOLEK WIECZNIE MŁODZI
W listopadzie uczniowie w świetlicy przystąpili do konkursu plastycznego organizowanego w ramach 50-tych urodzin BOLKA i LOLKA przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej pod Honorowym Patronatem I Damy Rzeczypospolitej Anny Komorowskiej. Współorganizatorem konkursu był Miejski Dom Kultury-Dom Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej.
Cele konkursu:
 Kontakt ze światem wartości w prezentowanych filmach o „Bolku i Lolku”
 Odkrywanie historii gatunku filmu rysunkowego
 Promocja twórczości Studia Filmów Rysunkowych w Bielska-Białej
 Rozbudzanie wrażliwości estetycznych oraz kreatywnych postaw
Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży od 5 do 15 lat
 Każdy uczestnik mógł zgłosić dwie prace w dowolnej technice plastycznej wcześniej nie publikowane i nie zgłaszane do innych konkursów.

   

 KARTKA BOŻONARODZENIOWA
W listopadzie uczniowie w świetlicy przygotowywali prace na ogólnopolski konkurs
plastyczny, którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury i Starostwo Powiatowe w Pabianicach.
Cele konkursu:  
- kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej
- prezentacja i popularyzacja twórczości plastycznej
- stworzenie możliwości udziału dzieci i młodzieży  w konfrontacji z rówieśnikami
- poszukiwanie nowych środków wyrazu, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych
Prace powinny spełniać następujące kryteria:
- nie mogą powtarzać (naśladować) wcześniej publikowanych czy powszechnie znanych prac na w/w temat
- powinny być niepowtarzalne i oryginalne oraz charakteryzować się naturalnością wypowiedzi
- prace mogą nawiązywać do miejscowych tradycji ludowych - mieć w sobie ładunek tzw. regionalizmu
- powinny przedstawiać subiektywnie odczuwany temat we własnej interpretacji plastycznej.

     


ŚWIĄTECZNY ANIOŁ
W grudniu uczniowie w świetlicy przygotowywali prace na międzyświetlicowy konkurs plastyczny
zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 10 w Poznaniu. Zdaniem konkursowym było przygotowanie
 w dowolnej technice plastycznej anioła. Praca mogła mieć formę przestrzenną lub płaską.
 Uczniowie mogli zgłosić trzy anioły wykonane indywidualnie lub w grupie.
Uczennice klasy II B zajęły III miejsce – Gratulujemy!

   

 

Zmień kontrast