SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9

IM. DOKTORA FRANCISZKA WITASZKA W POZNANIU

Kronika wydarzeń


ROK SZKOLNY 2015/2016

Witajcie!

W tym roku szkolnym to my, Jacek i Agata z  DZIEWIĄTKI, będziemy opowiadać Wam o wszystkim co dzieje się w naszej szkole.

Zaglądajcie tu często. Zapraszamy!

Hasło roku:  SZKOŁA UCZY DLA PRZYSZŁOŚCI klasa

wrzesień październik
listopad grudzień
styczeń luty
marzec kwiecień
maj czerwiec

 

 

 WRZESIEŃ 

Hasło  miesiąca września: „POZNAJĘ ZASADY ŻYCIA W SPOŁECZNOŚCI”
 
 

1 września 2015 (wtorek)

Początek nowego roku szkolnego 2015/2016 już poza nami.
Tradycyjnie spotkaliśmy sie na boisku szkolnym. Na szczęście pogoda dopisała. 
 
Pani dyrektor A. Kicińska powitała ruszających z zapałem do pracy uczniów (biggrin) i życzyła wszystkim powodzenia w nauce. Miny mieliśmy" takie sobie", bo w końcu żal wakacji, ale cóż, czas płynie i trzeba się wreszcie przestać lenić.
Ruszamy do pracy.

Powodzenia koleżanki i koledzy!!!!!

Pierwszoklasiści przyszli w tym dniu do szkoły z rodzicami i rodzeństwem. Wywołani  przez panie wychowawczynie, wraz z kolegami i koleżankami symbolicznie "zawiązali" swoje nowe klasy. Im też życzymy powodzenia. Oj długa droga przed nimi!

reklama,afroamerykanin,ogłoszenie,dzieła sztuki,powrót do szkoły,powrót do szkoły dzieci,zarząd,książki,chłopiec,kreskówka,kreskówka ludzie,kaukaski,dzieci,dzieci ilustracje,clipart

 8 września 2015 r.

Odbyło się inauguracyjne zebranie Samorządu Uczniowskiego, podczas którego dokonano m.in. wyboru przewodniczącego RSU oraz przygotowano roczny plan pracy.
Zakasujemy rękawy, koleżanki i koledzy i ruszamy do pracy. Szkoła to nasz drugi dom, chcemy się w nim czuć dobrze, a zatem sami od siebie naszej SZKOLE coś musimy dać!
 25 września 2015

W piątek 25 września obchodziliśmy w naszej szkole „V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. Na początku tygodnia udekorowaliśmy ściany szkoły tabliczką mnożenia, a w piątek wszyscy uczniowie z klas IV – VI walczyli o puchar „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Tak prawdę mówiąc, niektórzy z nas liczyli błyskawicznie, ale byli też i tacy, którzy muszą jeszcze ćwiczyć. Oj, bez znajomości tabliczki mnożenia w szkole i w życiu krucho!

MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA

Klasa 4a:  MATEUSZ JAKUBOWSKI
Klasa 4b: JOANNA ZYCH
Klasa 4c: ANTONI STAŃCZYKOWSKI
Klasa 4d: WERONIKA GABRYSIAK
MISTRZ KLAS CZWARTYCH: MATEUSZ JAKUBOWSKI

Klasa 5a: TYMOTEUSZ MRUK
Klasa 5b: WIKTORIA KROBSKA
Klasa 5c: ALEKSANDER GRZESIAK
Klasa 5d: WIKTORIA DROBISZ
MISTRZ KLAS PIĄTYCH:TYMOTEUSZ MRUK

Klasa 6a: MACIEJ TABAT
Klasa 6b: KRYSTIAN MRÓWCZYŃSKI
Klasa 6c: LEON GIBAS
MISTRZ KLAS SZÓSTYCH: MACIEJ TABAT

 

Tego samego dnia społeczność szkolna włączyła się do corocznej akcji proekologicznej "Sprzątanie Świata". W tym roku akcja  w Poznaniu odbywała się pod hasłem: "Czysty Poznań - wspólna sprawa". Uczniowie, poinformowani o zasadach bezpiecznego zachowania, zaopatrzeni w rękawice ochronne i worki, zbierali śmieci na terenie Parku Kasprowicza.

 

26 września 2015

W  sobotę 26 września,  zgodnie z wieloletnią tradycją, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 uczestniczyli w wycieczkach po Poznaniu. Młodsze dzieci poznawały swoją najbliższą okolicę – Łazarz pod hasłem „Malarski Poznań”. Klasy 4-6 odkrywały tajemnice Poznania i jego mieszkańców biorąc udział w grach miejskich na terenie Ostrowa Tumskiego i Starego Rynku.

014
Spacerujemy uliczkami Poznania, a przy okazji pozujemy do zdjęć. Oj lubimy to!

      29 września 2015 (wtorek)

Klasa II c z panią  Katarzyną Kaczmarek przeprowadziła zajęcia kulinarne w Klubie 9. Dzieci uczyły się piec pizzę. Świetnie się udała i wypieki wszystkim bardzo smakowały. Brzuszki były napełnione, a dzieci chętne na dalsze podboje kulinarne.

    Pieczenie pizzy krok po kroku...

 29 września 2015

W Dniu Chłopaka składamy życzenia: samych radości i marzeń spełnienia!!!

Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki przygotowały niespodzianki i upominki dla swoich kolegów.
We wtorek odbyła się dyskoteka szkolna dla uczniów klas 4-6. Z niecierpliwością wyczekiwana zabawa naprawdę się udała!!! Dziewczynki i chłopcy fantastycznie bawili się w rytm muzyki, którą przygotował DJ - pan Tomasz Czapla.

  wrzesień 2015nasze prawa

We wrześniu, w poziomach klas  I - VI, odbyły się spotkanie mające na celu przypomnienie praw i obowiązków ucznia, przepisów porządkowych, zasad bezpieczeństwa obowiązujących na terenie szkoły, w drodze do i ze szkoły oraz obowiązków osób funkcyjnych w klasie. W spotkaniu udział wzięli uczniowie wraz  z wychowawcami.
Przypominamy! Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce: Prawo szkolne.

PAŹDZIERNIK 2015

Hasło  miesiąca października: „TROSZCZĘ SIE O ŚRODOWISKO - BLIŻSZE I DALSZE
2 października 2015 (piatek)
W piątek 2 października nowowybrana  Rada Samorządu Uczniowskiego złożyła uroczyste ślubowanie. Sporo pracy przed nimi. Trzymamy kciuki!
Ślubowanie Rada Samorządu Szkolnego
październik 2015
W październiku rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjnego dla kl. I-III „Odżywiamy się zdrowo i kolorowo”. Uczniowie klasy 2c z panią Celestyną Wadas - Judkowiak i panią Katarzyną Kaczmarek przygotowali plakaty dotyczące zdrowego odżywiania się oraz ułożyli hasło związane z realizacją projektu: „Jedz owoce i warzywa, bo są zdrowe i urocze”. 2c prezentuje swój plakat
Nasze prace
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2015 10 29 10.09.51

W auli szkolnej zaprezentowano prace uczniów związane ze zdrowym odżywianiem. Udział w akcji wzięły wszystkie klasy od I do III.

październik 2015
Na mocy porozumienia z Komendą Miejską Policji w Poznaniu nasza szkoła przystąpiła do programu BEZPIECZNIE - TO WIEDZIEĆ I ZNAĆ. (więcej informacji po kliknięciu linku przenoszącego na inną stronę)
14 października 2015 Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to święto nas wszystkich, całej społeczności szkolnej. Życzymy sobie nawzajem wszystkiego najlepszego! W tym dniu nie zabrakło kwiatów i występów - tych spontanicznych i tych bardziej oficjalnych. Brawo i dziękujemy!
14 X 2015 14 X 2015
14 X 2015 14 X 15
14 X 2015 14 X 15017
20 października 2015
Drużyna dziewcząt klas IV-VI z naszej szkoły zajęła I miejsce w Łazarskim Turnieju Dwóch Ogni, który w tym roku szkolnym odbył sie w Szkole Podstawowej nr 69. Gratulujemy!
Turniej Dwóch Ogni 2015 Turniej Dwóch Ogni w SP 69 Turniej Dwóch Ogni w SP 69
Pamiątkowe zdjęcie drużyn Odbieramy puchar Nasza drużyna
 
W turnieju piłki nożnej RED-BOX chłopcy z klas  V - VI zajęli VII miejsce. Również gratulujemy sportowej postawy!
 
23 października 2015 (piątek)
Dnia 23 października 2015 r. uczniowie klasy 2c wraz z wychowawczyniami wzięły udział zajęciach dotyczących gotowania regionalnych potraw z terenów Polski. Dzieci przygotowały wielkopolskie pyry z gzikiem.  Było pysznie!
Myjemy "pyry" Teraz serek... Teraz śmietanka... Szczypiorek starannie  kroimy...
I gotowe. ale dobre, Mniam, mniam...
 
23 października 2015
Klasy trzecie - 3a, 3b i 3c wybrały się do teatru na przedstawienie "Wielki odkrywca", którego bohaterem był chłopiec o imieniu Ryś. Jego pomysły na pokonanie nudy, skłoniły dzieci do wymyślania ciekawych zajęć np. podczas choroby i przymusowego pobytu w domu.
 
 
październik 2015
Pamiętamy o naszym Patronie
Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią udali się na Wzgórze św. Wojciecha na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Dzieci zapaliły znicze na grobach przywódców Powstania Wielkopolskiego oraz pierwszego prezydenta Poznania – Jarogniewa Drwęskiego.
Na poznańskiej Cytadeli, na Cmentarzu Wojskowym pochowany jest nasz patron dr Franciszek Witaszek. Tam również uczniowie klasy 5b zapalili znicze oraz złożyli kwiaty.
13
30 października 2015
30 października 2015 roku rozpoczęto w naszej szkole całoroczną akcję „Rady na odpady”.
W trakcie spotkania „ Co dalej ze śmieciami?” uczniowie klas IV dowiedzieli się co nazywamy odpadami oraz zastanawiali się co można zrobić, żeby śmieci było mniej. Dzieci poznały zasady segregacji odpadów w naszej szkole. W klasach piątych i szóstych w trakcie spotkań nauczyciele przypomnieli uczniom wcześniej poznane zasady segregacji. W każdej sali przygotowano pojemniki do segregacji odpadów.

LISTOPAD 2015

Hasło  miesiąca października: „DBAM O BEZPIECZEŃSTWO - SWOJE I INNYCH”
5 listopada 2015
POKAZALIŚMY SIĘ Z NAJLEPSZEJ STRONY
5 listopada 2015 r. nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 9 uczestniczyli  w prezentacji wyróżnionego projektu „Blaski i cienie Łazarza”, zrealizowanego przez uczniów naszej szkoły, podczas Edukacyjnej giełdy projektów, pomysłów i potrzeb "Pokaż się" organizowanej przez Centrum Praktyk Edukacyjnych przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Fundację Malta Festival Poznań oraz Fundację Międzymiastową.
Celem projektu było zmotywowanie i zaktywizowanie uczniów, rodziców i pracowników szkoły do segregowania odpadów, podjęcie działań zmierzających do upiększenia przyszkolnych miejsc zielonych oraz uświadomienie wszystkim adresatom, jak ważne jest dla naszego życia poszanowanie i ochrona środowiska lokalnego. W ramach projektu zaplanowano szereg działań, które  doprowadziły do osiągnięcia zamierzonych celów.
Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem zebranych w Zamku gości. Podziwiano nas za zaangażowanie i nowatorski sposób przekazywania treści proekologicznych. Udział w przedsięwzięciu okazał się dla „9” szczególnym wyróżnieniem; byliśmy bowiem jedyną szkołą podstawową, która znalazła się w gronie wyróżnionych i docenionych instytucji.
10 listopada 2015
We wtorek 10 listopada klasy 4-6 uczestniczyły w uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości przygotowanym przez uczniów kl. 5d i 6a.
Apel z okazji Świeta Niepodległości Apel z okazji Święta Niepodległości 2
Tego samego dnia, w auli szkolnej, uczniowie klas 1-3 również uczestniczyli w uroczystym, przygotowanym specjalnie dla nich apelu z okazji Święta Niepodległości. Dzieci zapoznały się z wydarzeniami historycznymi oraz obejrzały film o symbolach narodowych "Polskie symbole narodowe - Polak mały". Uczniowie zaprezentowali przygotowane w klasach symbole narodowe lub kokardy.
16 listopada 2015 pioro
16 listopada 2015 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap Łazarskiego Konkursu Kaligraficznego „Kurzy Pazur”. Uczestnicy przepisywali fragment powieści Alana Alexandra Milne'a: „Kubuś Puchatek”.
Celem konkursu było promowanie sztuki pięknego pisania, kształtowanie szacunku do tradycji kaligrafii, która jest nie tylko sposobem przekazywania informacji i posiada walory estetyczne, ale w dużej mierze kształtuje i odzwierciedla charakter piszącego, czyli jego pracowitość, zaangażowanie, trening i talent.
Najlepsze prace wykonali następujący uczniowie:  
1. Vanessa Kubiak z klasy 4b
2. Amine Ben Mabrouk z klasy 5a
3. Julia Lonka z klasy 6a
Tym samym w/w uczniowie zakwalifikowali się do etapu międzyszkolnego.
Międzyszkolny etap Łazarskiego Konkursu Kaligraficznego „Kurzy Pazur” odbędzie się dnia 25 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 26 w Poznaniu. Zakwalifikowani uczniowie reprezentować będą Szkołę Podstawową nr 9 w Poznaniu.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

18 listopada Światowy Dzień Walki z Tytoniem
25 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia

W listopadzie 2015 roku na terenie szkoły przeprowadzono akcję propagującą zdrowy tryb życia oraz niepalenie.  W klasach zostały przeprowadzone pogadanki, uczniowie obejrzeli przygotowaną prezentację. Wykonane przez uczniów plakaty zaprezentowano w holu szkoły.

Moda na niepalenie - wystawa plakatów Moda na niepalenie - wystawa plakatów 2
   

 

19 listopada 2015  dzieci swiata2

TOLERANCJA I SZACUNEK
Nie wiem, co to - tolerancja,
zawsze tylko moja racja,
a ten, kto ma inne zdanie,
zaraz za swoje dostanie.
Trzeba wyśmiać go, ukarać,
niech się zmieni szybko, zaraz!
Niech będzie taki jak ja,
i poglądy moje ma,
i ubiera się podobnie,
głową potakuje zgodnie.
Oj, nie jesteś zbyt marudny?
Świat się stanie... szary, nudny.
Niechże każdy sobie myśli,
mówi, żyje po swojemu,
pod warunkiem, że nie robi
tym krzywdy drugiemu.
Małgorzata Wiśniewska-Koszela

W czwartek 19 listopada odbyło się spotkanie klas szóstych, którego celem była dyskusja na temat poszanowania poglądów, wierzeń, upodobań i gustów różniących się od naszych własnych. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą łamania praw człowieka i dziecka, a tym samym postaw nietolerancji.
Szóstoklasiści chętnie dzielili się refleksjami i spostrzeżeniami odnoszącymi się do niewłaściwych postaw, obserwowanych również w szkole. Wspólnie zastanawiali się, co mogliby uczynić, by szanowano drugiego człowieka, nawet, jeśli bardzo różni się od nas samych.

 
 
24 listopada 2015
We wtorek 24 listopada przeprowadziliśmy kolejną edycję Łazarskiego Konkursu Historycznego organizowanego pod patronatem Rady Osiedla św. Łazarz. W konkursie uczestniczyli uczniowie z trzech szkół, SP 26, SP 77 i SP 9. Naszą szkołę reprezentowali:  Matylda Chmielarz kl. 6a, Anna Kubiak kl. 6a, Tymoteusz Mruk kl. 5a i Kacper Strauss kl. 5a. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat historii kraju i regionu. Wszystkim serdecznie gratulujemy. 
Konkurs historyczny 2015 Uczestnicy konkursu historycznego 2015
 

listopad - grudzień 2015

Pomóżmy zwierzętom ze schroniska”

W naszej szkole zorganizowaliśmy zbiórkę dla zwierząt ze schroniska. Zbieraliśmy suchą karmę, puszki z jedzeniem dla zwierząt, wszystko co służy pielęgnacji zwierząt (szampony dla zwierząt, grzebienie i szczotki dla zwierząt) oraz miski, obroże, smycze.
Zebrane dary przekazaliśmy pracownikom Schroniska dla Zwierząt w Poznaniu.
 
Pomóżmy zwierzętom - zbiórka dla zwierząt Pomóżmy zwierzętom - zbiórka dla zwierząt
 
25 i 26 listopada 2015
Rada rodziców zaprosiła dzieci do wspólnego dekorowania bombek. Powstały istne cudeńka!
Zaproszenie do wspólnego dekorowania bombek Nasze bombki 
(link przenosi na inną stronę)
 
 
GRUDZIEŃ 2015
Hasło  miesiąca grudnia: „SZANUJĘ TRADYCJE I RODZINNE WIĘZI”
7 grudnia 2015 
7 grudnia, pod choinką ustawioną tradycyjnie w holu I piętra, Święty Mikołaj zostawił dzieciom drobne upominki - pierniczki. My też przygotowaliśmy się na ten dzień w sposób szczególny. Wykonaliśmy wyznaczone zadania i przyszliśmy do szkoły w czerwonych mikołajowych czapkach!
Zaproszenie na spotkanie przy choince. Świąteczny wystrój w holu szkoły Mikołajkowe spotkanie klas przy choince.
List do Świetego Mikołaja Mikołajkowe spotkanie klas przy choince. 4 Piernikowe serca
9 grudnia 2015 
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Jestem człowiekiem – mam swoje prawa! - warsztaty dla uczniów klas szóstych
Uczniowie klas szóstych 09 grudnia 2015 r. brali udział w warsztatach dotyczących genezy, struktur i działań organizacji propagujących prawa człowieka. Po obejrzeniu multimedialnych prezentacji i otwartej szóstoklasiści sami wykonywali zadania przygotowane przez prowadzącą zajęcia. Wykonane prace były przedstawiane i omawiane  na forum klas.
Najważniejsze prawa człowieka, które wskazali nasi uczniowie:
1.    Prawo do życia i rozwoju.
2.    Prawo do nauki.
3.    Prawo do prywatności, swobody myśli, wyznania.
4.    Prawo do wychowania w rodzinie.
5.    Prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej.
6.    Prawo do ochrony zdrowia.
7.    Prawo do wypoczynku i czasu wolnego.
Warsztaty - Prawa człowieka Warsztaty Prawa człowieka 3 Warsztaty - spis najważniejszych praw człowieka

8-10, 21 GRUDNIA 2015

Warsztaty literackie w ramach projektu „Książki naszych marzeń”

 
 
11 grudnia 2015 - przedstawienie Teatru Pod Orzełkiem pt. "Kolędnicy"

W świąteczny nastrój wprowadzili uczniów klas młodszych i dzieci z oddziału przedszkolnego aktorzy z Białegostoku. Dzięki "Teatrowi Pod Orzełkiem" dzieci mogły uczestniczyć w przedstawieniu pt. "Kolędnicy". Nasi uczniowie wcielili się m.in. w role: Maryi, Józefa, pasterzy, króla Heroda. Ten inny sposób odbioru sztuki teatralnej oraz wspólne śpiewanie kolęd przybliżyło dzieci i ich nauczycieli do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
 
12 grudnia 2015
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu. Ich tematem były Święta Bożego Narodzenia. Dzieci poznały symbolikę świątecznych tradycji i zwyczajów oraz miały okazję przygotować własne ozdoby choinkowe.
 
Warsztaty w muzeum  warsztaty w muzeum  warsztaty w muzeum
14 grudnia 2015
Dzień pierwszy - Dobrego Słowa w naszej szkole (zobacz więcej )
 
Dzień Dobrego Słowa 1 Dzień Dobrego Słowa 2
Dzień Dobrego Słowa 3
17 grudnia 2015

PODSUMOWANIE PROJEKTU MIĘDZYPRZEDMIOTOWEGO „PARK WILSONA - MIEJSCE ZABAW I WYPOCZYNKU”

    Park Wilsona to dla wielu z nas miejsce zupełnie wyjątkowe. Znamy je doskonale i lubimy spędzać tu wolny czas. Od lat uczniowie klas czwartych na lekcjach języka polskiego, przyrody, plastyki i matematyki realizują projekt międzyprzedmiotowy zatytułowany „Park Wilsona - miejsce zabaw i wypoczynku”.
W czwartek, 17 grudnia, spotkaliśmy się, by podsumować działania związane z realizacją projektu. Uczniowie klas 4a, 4b, 4c i 4d zaprezentowali piękne przewodniki oraz zielniki, które wykonali samodzielnie w zespołach klasowych, a następnie przystąpili do konkursu wiedzy o Parku Wilsona.
Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością atrakcji znajdujących się w parku. Bezbłędnie potrafili rozpoznać liście i nazwać drzewa tam rosnące, przygotowali logo oraz zaplanowali wycieczkę klasową alejkami parku, z uwzględnieniem zasad obowiązujących w takich miejscach.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

22 grudnia 2015

Ostatni dzień pobytu w szkole przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Spędziliśmy go w iście światecznych nastrojach podczas klasowych wigilii.

 

STYCZEŃ 2016

Hasło  miesiąca stycznia: „UCZĘ SIE UCZYĆ - Z KSIĄŻEK I OD INNYCH”

styczeń  2016

Nasza szkoła ciągle sie rozwija.  Nowa pracownia komputerowa w sali 307 na trzecim piętrze już działa! W szkole jest już również sieć wifi umożliwiająca dostęp do internetu w każdej z sal lekcyjnych.

Pracownia komputerowa w sali 307

 

13 stycznia 2016

Kolejny DZIEŃ DOBREGO SŁOWA. Tym razem wyglądał tak: sam zobacz

 

styczeń 2016

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci pani Aleksandry Chudy, dla wielu z nas "pani Oli" - woźnej Dziewiątki, która związana była z naszą szkołą ponad 20 lat - do 1992 roku, kiedy to przeszła na zasłużoną emeryturę. Pani Ola, którą w budynku szkoły, w okresie kiedy tutaj pracowała, można było spotkać o każdej niemal porze dnia, która pomagała potrzebującym i wycierała zapłakane oczy maluchów, to ciepło wspominana "historia Dziewiątki". Pisaliśmy o Niej w jubileuszowym wydaniu Kurierka Dziewiątki, który ukazał się w 2009 roku.

 

LUTY 2016

Hasło  miesiąca lutego: „ROZWIJAM ZAINTERESOWANIA I DZIAŁAM”

1 lutego 2016

drzewo r. 2013

Takiego widoku jak ten na zdjęciu już latem nie będziemy oglądać. Silny wiatr powalił wiekowe drzewo na skwerze przed budynkiem szkoły. Upadając zerwało linię energetyczną przy latarniach. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Szkoda gdy coś znika bezpowrotnie.

zwalone drzewo

 

luty 2016

Udział drużyny SP9 w Turnieju Piłki Siatkowej w SP 26 w Poznaniu o Puchar Dyrektora Szkoły.

Drużyna SP9

4-5 lutego 2016

W czwartek i piątek  sala gimnastyczna w naszej szkole zamieniła się w salę balową, w której pojawiły się księżniczki, piłkarze, wróżki i żołnierze. Uczniowie z klas 1-3 i dzieci oddziału przedszkolnego odwiedziły kolorową bajkową krainę. Były tańce, konkursy i słodki poczęstunek.

balik 2016  balik3 

balik 2016  balik 2016

12 lutego 2015 (piatek)

DZIEŃ DOBREGO SŁOWA pod hasłem życzliwości wobec innych i odpowiedzialności za własne słowa.  Zobacz więcej...

 luty 2016

Warsztaty telewizyjne
Czym jest setka? Do czego służy blenda? Jak pytać, by nam ciekawie odpowiadano? Jak powinien zachowywać się dziennikarz? Tego wszystkiego dowiedziały się członkinie szkolnego koła dziennikarskiego uczestniczące wraz z opiekunką p. Joanną Jaźwińską w warsztatach telewizyjnych, które 1-go marca poprowadzili dla nich redaktorzy z Kuriera Akademickiego, czyli studenckiego magazynu informacyjnego realizowanego w ramach TVP Poznań. Podczas warsztatów uczennice miały możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy dziennikarza telewizyjnego i operatora kamery. Spotkanie składało się z dwóch części: teoretycznej, kiedy redaktorzy Weronika Dopierała i Tomek Kaczmarek omawiali z uczennicami różne sposoby formułowania pytań i praktycznej, gdy każda z obecnych osób miała za zadanie wcielić się w rolę dziennikarza lub operatora kamery.
Nasze uczennice doskonale odnalazły się w obu sytuacjach i poznały pierwsze tajniki dziennikarskiego rzemiosła, więc drżyj, branżo, bo idzie nowe!

Wizyta w radiu
23 lutego członkinie szkolnego koła dziennikarskiego miały możliwość odwiedzenia redakcji jednej z poznańskich rozgłośni radiowych – Radia Emaus. Dzięki temu zobaczyły, jak wygląda realizatorka, konsoleta, newsroom, a także poznały cały zespół redakcyjny. Warsztaty dla uczennic poprowadził jeden z radiowych prezenterów, który na co dzień zajmuje się przekazywaniem słuchaczom najważniejszych aktualnych informacji.
Dziewczęta przekonały się, jak ważna w roli dziennikarza radiowego jest dykcja – ich zadanie polegało na wyraźnym i szybkim odczytaniu łamańców językowych, co okazało się sporym wyzwaniem. A to była dopiero rozgrzewka przed finałem – nagraniem pozdrowień dla p. Dyrektor!

 24 lutego 2016

W rocznicę wyzwolenia Poznania delegacja z klasy 4b zapaliła znicz na grobie Franciszka Witaszka, naszego patrona, który walczył w Poznaniu i poświęcił życie w obronie naszej Ojczyzny.

grób F. Witaszka

MARZEC 2016

Hasło  miesiąca marca: „JESTEM CIEKAWY ŚWIATA I LUDZI”

 marzec 2016

Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w organizowanej na terenie Miedzynarodowych Targów Poznańskich imprezie - gry i zabawy ruchowe.

   Gry i zabawy na MTP   Gry i zabawy na MTP

11 marca 2016

W piątek 11 marca 2016 uczniowie z klasy 4b uczestniczyli w konferencji "Internet wczoraj i dziś" zorganizowanej w Urzędzie Miasta przez pracowników Straży Miejskiej. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o rodzajach przemocy stosowanej za pośrednictwem Internetu czyli tzw. "cyberprzemocy", sposobach jej rozpowszechniania i skutkach. Dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na uczniów korzystających z portali społecznościowych oraz jak powinno się  chronić swoją prywatność "w sieci". Obejrzeli film oparty na faktach, którego autorami byli dziennikarze pt."Uważaj co udostępniasz". Po konferencji uczniowie zapoznali się z pracą EKO Patrolu oraz mieli okazję zobaczyć miejsce pracy Strażników Miejskich.

 CYBERPRZEMOC2  CYBERPRZEMOC 1
 CYBERPRZEMOC 3 CYBERPRZEMOC4 

 MARZEC 2016

Projekt edukacyjny klas młodszych-„W  krainie wierszy J. Brzechwy” (kliknij na obrazek) Brzechwa

 

KWIECIEŃ 2016

Hasło  miesiąca kwietnia: „JAK KAŻDY POLAK POZNAJĘ HISTORIĘ MOJEGO NARODU"

 

13 kwietnia 2016

1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

Brama Poznania – placówka w Poznaniu, zajmuje się prezentowaniem historii Ostrowa Tumskiego. Znajduje się na Śródce w pobliżu mostu Jordana, jest połączona z Ostrowem Tumski kładką przebiegającą nad rzeką Cybiną do zachodniego zachowanego przyczółku Śluzy Katedralnej. Uczniowie klas czwartych i piątych 13 kwietnia br. uczestniczyli tutaj we warsztatach nawiązujących do obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski. Uczestnicy zajęć najpierw zwiedzali ekspozycje, a następnie rozwiązywali przydzielone im zadania. Dzieci obejrzały także Ostrów Tumski i Złotą Kaplicę poświęconą pierwszym władcom Polski.

Zwiedzamy Bramę Poznania  Pamiątkowe zdjęcie

76. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W uroczystościach, pod Pomnikiem Katyńskim w Ogrodzie Zamkowym, wzięły udział rodziny Polaków zamordowanych w Lesie Katyńskim oraz wywiezionych na Sybir, kombatanci, a także przedstawiciele władz samorządowych i uczniowie poznańskich szkół.

Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią brali czynny udział w obchodach tej rocznicy, w imieniu całej szkolnej społeczności złożyli kwiaty pod obeliskiem.

5b przed Pomnikiem Katyńskim  5b przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

 20 kwietnia 2016

W środę 20 kwietnia  drużyna z naszej szkoły wzięła udział w finale Miejskiego Konkursu „Nie bójmy się ratować” w SP nr 74 im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu. Celem konkursu  jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy, doskonalenie praktycznych umiejętności oraz kształtowanie prawidłowych reakcji i relacji wobec osób poszkodowanych.

Finał konkursu Nie bójmy się ratować

29 kwietnia 2016

ŚWIĘTO SZKOŁY - DZIEŃ PATRONA

W piątek 29 kwietnia obchodziliśmy Święto Szkoły połączone ze Świętem Patrona. W sali gimnastycznej, na uroczystym apelu, zebrała się cała społeczność szkolna by wspólnie przeżywać wyjątkowe chwile.

 

  Uroczystość Dnia Patrona  - kwiecień 2016  
Uroczystość Dnia Patrona  - kwiecień 2016 Uroczystość Dnia Patrona  - kwiecień 2016 Uroczystość Dnia Patrona  - kwiecień 2016

 

 

 

Podczas apelu  do KSIĘGI PATRONA wpisano wyróżniających się uczniów klas VI.

 

 Uroczystość Dnia Patrona  - kwiecień 2016

Uczennicom serdecznie gratulujemy!

Ogłoszono również wyniki całorocznej rywalizacji o miano klasy przodującej.
W tym roku szkolnym zwyciężyły:

w grupie I - III klasa 2a, której wychowawczynią jest pani Hanna Hajek Uroczystość Dnia Patrona  - kwiecień 2016
w grupie klas IV-VI klasa 4b, której wychowawczynią jest pani Ewelina Napierała. Uroczystość Dnia Patrona  - kwiecień 2016
Apel zakończył program artystyczny, któremu przyświecało hasło: „GDY DZIECI SIĘ CIESZĄ ŚWIAT SIĘ ŚMIEJE”.

Część artystyczna apelu Część artystyczna apelu
Część artystyczna apelu Część artystyczna apelu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

072 Część artystyczna apelu

 

kwiecień 2016

KONCERT „MOZAIKA” 
W kwietniu dzieci z klas 1-3 oraz oddziału przedszkolnego dzięki pomysłowości Pań z „Mozaiki”, mogły zapoznać się z różnymi rodzajami lalek teatralnych. Pojawiły się w naszej auli: marionetki, pacynki, kukiełki i jawajki. Wybrani uczniowie próbowali – jak prawdziwi aktorzy – ożywiać lalki teatralne.

Koncert Mozaiki Koncert Mozaiki


MIEJSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY  DLA UCZNIÓW KLAS 1-3 „GŻEGŻÓŁKA 2016”
W kwietniową sobotę uczennice naszej szkoły: Magdalena z 1a, Klaudia z 2a i Marianna z 3b zmierzyły się z trudnościami i pułapkami naszego języka w kolejnej edycji  Miejskiego  Konkursu Ortograficznego  Dla Uczniów Klas 1-3 „GŻEGŻÓŁKA 2016”. Dziewczynki dzielnie walczyły z zadaniami, które przygotowała komisja konkursowa i zostały finalistkami tegorocznej edycji „Gżegżółki”.

Gżegżółka 2016 Gżegżółka 2016

 

PROJEKT EDUKACYJNY DLA UCZNIÓWKLAS 1-3 „ W KRAJU MIESZKA”

Projekt - W kraju Mieszka Projekt - W kraju Mieszka
Projekt - W kraju Mieszka Projekt - W kraju Mieszka

 

 MAJ 2016

Hasło  miesiąca maja: „Czytam, rozumiem i odkrywam"

25 maja 2016

 

W środę 25 maja  uczniowie klas 4 i 5 odwiedzili Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu. Uczestniczyli w zajęciach warsztatowych związanych z rocznicą Chrztu Polski. Dyplom uczestnictwa CHRZEST QUEST
Lekcja muzealna klas 4 i 5 2 Lekcja muzealna klas 4 i 5 3
Lekcja muzealna klas 4 i 5 4 Lekcja muzealna klas 4 i 5

 

CZERWIEC 2016

Hasło  miesiąca czerwca: „ODNAJDUJĘ RADOŚĆ W SPORCIE I ZABAWIE"

 

 6 czerwca 2016

 

W poniedziałek 6 czerwca przedstawiciele klas 4- 6 brali udział grze miejskiej zorganizowanej przez Gimnazjum nr 51 w ramach obchodów Dni Łazarza.

Uczestnicy musieli wykazać się znajomością historii, architektury i topografii swojej najbliższej okolicy. Drużyna z naszej szkoły zajęła II miejsce. Gratulujemy!

Gra miejska ZNAM SWÓJ FYRTEL Gra miejska ZNAM SWÓJ FYRTEL 2 Gra miejska ZNAM SWÓJ FYRTEL 3 Dyplom gra miejska ZNAM SWÓJ FYRTEL

 

Gra miejska ZNAM SWÓJ FYRTEL 4 Gra miejska ZNAM SWÓJ FYRTEL 5 Gra miejska ZNAM SWÓJ FYRTEL 6

 

 

czerwiec 2016

KSIĄŻKI NASZEGO DZIECIŃSTWA
W ramach projektu „Książki naszych marzeń” dorośli członkowie społeczności szkolnej wzięli udział w sesji fotograficznej, by pokazać dzieciom,  jakie czytali książki, gdy byli mali. Wystawa zdjęć nauczycieli i innych pracowników szkoły z ich ulubionymi książkami z dzieciństwa, umieszczona w holu szkoły, cieszyła się sporym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i ich rodziców.(zobacz więcej)

 

 

10 czerwca 2016

 Jak nie czytam, jak czytam!
 

Uczniowie naszej szkoły  włączyli się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej zorganizowanej przez czasopismo BIBLIOTEKA W SZKOLE (wiecej informacji na stronie www czasopisma -  http://www.bibliotekawszkole.pl/) .
W dniu dzisiejszym,o godzinie 10.35, 187 uczniów naszej szkoły wzięło udział w akcji ustanawiania rekordu jednoczesnego, masowego czytania książek.

Jak nie czytamy, jak czytamy  Jak nie czytam jak czytam!

13 czerwca 2016

Edukacja ze smakiem

W ciągu półtorej godziny zachęcić dzieci do wypicia koktajlu ze szpinaku i jarmużu, samodzielnego zrobienia i zjedzenia sałatki, a na deser skosztowania zdrowych słodyczy… Wydawać by się mogło, że to niemożliwe. A jednak! Dla zawodowego kucharza i  pani dietetyk, którzy 13 czerwca odwiedzili uczniów naszej szkoły, nie stanowiło to żadnego problemu!
Dzieci, którym założenie zielonych kucharskich fartuchów pozwoliło wcielić się w rolę prawdziwych szefów kuchni, bardzo ochoczo rozmawiały z panią dietetyk o prawidłowym odżywianiu, a później z uwagą przyglądały się, jak kucharz i ochotnicy przyrządzają zdrowe (i jak się później okazało – bardzo smaczne) potrawy. Koktajl, który barwił języki na zielono, okazał się tylko przedsmakiem. Już robienie sałatki wywołało w uczestnikach spory entuzjazm, ale przysłowiową wisienką na torcie – tyle, że bardzo zdrową – okazał się deser: pralinki „śliwka w czekoladzie”. Palce lizać!
Po tym spotkaniu wiemy już, czego w codziennym jadłospisie powinniśmy unikać, a czego jeść jak najwięcej. Warsztaty kulinarne odbyły się w naszej szkole w ramach programu „Zielona Kraina. Edukacja ze smakiem”.

Warsztaty kulinarne Warsztaty kulinarne
Warsztaty kulinarne Warsztaty kulinarne
Warsztaty kulinarne Warsztaty kulinarne

 czerwiec 2016

 Na boisku szkolnym powstało "Miasteczko ruchu drogowego". Teraz to już wszyscy nauczymy się bezpiecznie poruszać po drogach!

Miasteczko ruchu drogowego Miasteczko ruchu drogowego 8 Miasteczko ruchu drogowego 10

 

 

 

14 czerwca 2016             

Warta Honorowa przy pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 roku


W dniu 14 czerwca, z okazji 60-tej rocznicy wybuchu Poznańskiego Czerwca '56, pod pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia, uczniowie naszej szkoły wraz z  pocztem sztandarowym, pełnili wartę honorową.

 Warta honorowa przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca001 1    Warta honorowa przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca009 1    

 

Warta honorowa przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca011 1      Warta honorowa przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca015 1    Warta honorowa przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca006 1

Po "odbyciu warty" uczniowie wzięli udział w  zajęciach muzealnych w Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu.

W muzeum Poznańskiego Czerwca 56 W muzeum Poznańskiego Czerwca W muzeum Poznańskiego Czerwca 56

 

 czerwiec 2016

Na parapetach okiennych w holu szkoły pojawiły się ciekawe stworki. To PAPIERCZAKI, prawda że śliczne?

Papierczaki Papierczaki 5
Papierczaki 2 Papierczaki 6

 

 

 

Zmień kontrast