SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9

IM. DOKTORA FRANCISZKA WITASZKA W POZNANIU

Książki naszych marzeń


"KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ"

We wrześniu 2015 r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego programu realizowanego w ramach promocji czytelnictwa:"KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ". (założenia programu - link przenosi do innej strony)

,, Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem... Książka wszystko potrafi.”

Kornel Makuszyński

 DLACZEGO WARTO CZYTAĆ ? czytaja

Za różnymi portalami internetowymi przytaczamy 10 najważniejszych powodów, dla których warto i trzeba czytać dziecku, z dzieckiem, dla dziecka.

I tak na stronie:

 1. BAJA BOOK Kluboksięgarni dla dzieci w Otwocku (http://bajabook.pl/?p=84)

zestawienie obiektywno – subiektywne

 • Budujemy więź. Spędzamy razem czas. Ja – rodzic – ono – dziecko i historia pomiędzy nami. W świecie, w którym na nic nie mamy czasu, albo siły, te 30 minut dziennie z książką przed snem to naprawdę niedużo, a tak wiele daje. Nam oddech, chwile wytchnienia, zanurzenia się w fantastyczny świat bajki czy abstrakcyjnej prostej opowiastki. Dziecku bycie z nami tu i teraz. Słuchania naszego głosu, poczucia, że jesteśmy z nim i dla niego. Nie patrzmy wówczas na telefon, zegarek i nie malujmy paznokci. Bądźmy.
 • Zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – uwagi, miłości, stymulacji – patrz punkt pierwszy – spędzamy razem czas, dajemy komunikat: „Jesteś dla mnie ważny, lubię z Tobą czytać, zawsze znajdę czas dla Ciebie”.
 • Rozwijamy wyobraźnię, tak jak żadna bajka obejrzana w telewizorze, czy na tablecie. Nie ma co do tego wątpliwości.
 • Uczymy poprawnego języka, rozwijamy zasób słów, swobodę w mówieniu. Efekty tego można zauważyć już u dwulatka po przeczytaniu kilku książek. Chodzi i powtarza, cytuje z pamięci, a w odpowiedniej chwili potrafi zaskoczyć elokwentną wypowiedzią.
 • Ćwiczymy pamięć i koncentrację. Kilka razy przeczytany rymowany wiersz Tuwima czy Brzechwy zapada w pamięci trzylatka szybciej niż spadające Perseidy. Przekonasz się o tym gdy tylko usłyszy znajome słowo z danego wiersza. Nic też nie skupi na dłużej uwagi rozbieganego przedszkolaka, jak ciekawa akcja czy magiczna opowieść o jego ulubionych bohaterach.
 • Uczymy samodzielnego myślenia: logicznego, przyczynowo skutkowego i krytycznego, rozwijamy wrażliwość moralną. Podążając za losami bohaterów mały słuchacz dowiaduje się dlaczego coś się dzieje, jakie są konsekwencję zachowań, poznaje emocje, rozumie je, a potem uczy nas w życiu codziennym. Nigdy nie zapomnę jak po lekturze książki „Proszę mnie przytulić” (autor: Przemysław Wechterowicz, wyd. Ezop) czteroletni syn przytulał mnie, gdy się złościłam i mówił: „Mamo przytulanie pomaga na wszystko”. Wierzcie mi – pomagało
 • Przygotowujemy do samodzielnego czytania i pisania. Dziecko, któremu czytamy dużo wcześniej poznaje litery, śledzi wzrokiem tekst na stronie, nawet twórcza „zabawa w czytanie” jest dobrym wstępem do nauki szkolnej.
 • Czytanie przynosi ogromną wiedzę ogólną z takich dziedzin życia, o których nie śniło się filozofom. Kilkulatek zwróci uwagę na szczegóły, które dla nas są obojętne. I nie ma się co później dziwić „skąd on/ona to wie?” Jak to skąd? Z książek!
 • Daje znakomitą rozrywką, jest sposobem na nudę, rozwija poczucie humoru. Nie ma to jak wieczory, deszczowe niedziele czy zimowe piżamowe poranki z książką w łóżku. „Nudzi mi się” w domu z książkami nie istnieje, chyba że to tytuł. („Nudzimisie „, autor: Rafał Klimczak, wyd. Skrzat).
 • Kształtujemy na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy. Jeśli dziecko traktuje tekturowe książeczki, jako gryzak na wyżynające się zęby, a później, jako dwu, trzy, cztero czy pięciolatek nie wyobraża sobie pójścia spać bez czytania, to zapewniam Was że jako nastolatek będzie traktował czytanie jako oczywistą rozrywkę. Może nie zawsze będą to ulubione lektury szkolne, ale czytać będzie i kropka.
 1. Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” (http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/pkmd-dlaczego-czytac)

  PKMD 2014 h p3

 2. Agnieszki Wieczorkowskiej (http://www.slideshare.net/Wieczorkowska/kreatywne-zabawy-z-ksik1)

kreatywne zabawy z ksik 8 638

 

 


A w naszej szkole...

 

W bieżącym roku szkolnym szkoła przystąpiła do realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń”, umożliwiającego zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. Jednym z zadań było wspólne z uczniami ustalenie listy książek marzeń.

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ propozycje uczniów
 
Adler Irene Cykl: Sherlock, Lupin i ja (Tajemnica szkarłatnej róży)
Bond Michael Seria: Miś Paddington
Chmielewski Henryk Jerzy Tytus, Romek i A’Tomek – seria komiksowa
Dahl Roald

Wielkomilud

Wiedźmy

De La Cruz Melissa Następcy. Wyspa potępionych 
Disney Walt, Thorpe Kiki Seria: Pewnego razu w Nibylandii
Goscinny René Seria: Mikołajek
Green John Gwiazd naszych wina
Jarocka Mariola Piekielna rodzinka
Kasdepke Grzegorz

Kacperiada.

Opowiadania dla łobuzów i nie tylko

Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci

Niesforny alfabet

Detektyw Pozytywka

Kathleen Joanne Rowling Harry Potter
Lewis Clive Staples Seria: Opowieści z Narnii: Książę Kaspian
Long John Dinozaury
Mäkipää Jari Seria: Klub Detektywów
McKee David Seria: Elmer ( słoń w kratkę)
Moony Witcher Seria: Dziewczynka z Szóstego Księżyca
Musierowicz Małgorzata Cykl: Jeżycjada
Nela Nela i tajemnice świata
Nicholls Sally Olivier i zeszyt z marzeniami
Niemirski Arkadiusz Pojedynek detektywów
Nienacki Zbigniew Seria: Pan Samochodzik
Paul Korky, Thomas Valerie Seria: Czarownica Czesia
Terakowska Dorota Władca Lewawu
Troisi Licia Misja Sennara (seria - Kroniki Świata Wynurzonego)
Uschmann Oliver Cykl: Świat Finna (Finn nieokiełznany, Finn nieposkromiony, Finn nieujarzmiony)
Wieslander Jujja Cykl: Mama Mu (Mama Mu buduje, Mama Mu czyta, Mama Mu na drzewie i inne historie,     Mama Mu na huśtawce, Mama Mu na rowerze i inne historie, Mama Mu na sankach, Mama Mu nabija sobie guza, Mama Mu sprząt,   Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony)

 WRZESIEŃ 2015

Rozpoczynamy całoroczną akcję WEDRUJĄCE KSIĄŻKI ksiazka ruchomy obrazek  ksiazka ruchomy obrazek

„WĘDRUJĄCE KSIĄŻKI”
akcja biblioteki szkolnej,
na wzór akcji ogólnoświatowej
„Uwolnij książkę” (BOOKCROSING)
 
 
BOOKCROSSING to idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.
Nazywa się to
„UWALNIANIEM KSIĄŻEK”.
Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r.
     Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Właśnie taka półka, już od kilku lat, znajduje się w naszej szkolnej bibliotece.
Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi.
Zapraszamy!

 

 

PAŻDZIERNIK 2015

 

Książki naszych marzeń wybory

 

8-10, 21 GRUDNIA 2015

Warsztaty literackie w ramach projektu „Książki naszych marzeń”

Po jakie książki najlepiej sięgnąć? Co przeczytać? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas literackich warsztatów pt. „Czy te książki są o nas? Spotkanie z Tsatsikiem” oraz „Życie, co to takiego/ Uczucia, co to takiego?” Spotkania z paniami z wydawnictwa Zakamarki odbywały się w dniach 08 i 10 grudnia 2015 r. W warsztatach wzięli udział wszyscy uczniowie klas 2 – 6 wraz ze swoimi opiekunami.

Warsztaty literackie w ramach projektu Warsztaty literackie w ramach projektu
Warsztaty literackie w ramach projektu5 Warsztaty literackie w ramach projektu2

Na pewno będziemy czytali o przygodach małego Tsatsika, Lassego i Mai ( „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai)” i serię „Dzieci Filozofują”.

 

 

Nasze spotkania z książkami

    W trakcie wykonywania zadań związanych z rządowym projektem „Książki naszych marzeń” wszyscy uczniowie klas 1 – 6 uczestniczyli w  szkolnym projekcie edukacyjnym pt. „Nasze spotkania z książkami” przygotowanym i przeprowadzonym przez nauczycieli  biblioteki.  Dzieci wraz z wychowawcami czytały wybrane przez siebie pozycje, a następnie prezentowały prace plastyczne przedstawiające ich spotkania z bohaterami, wrażenia i wnioski po spotkaniu z lekturami.   Efekty działań dzieci zostały zaprezentowane na wystawach w holu szkoły. Oto książki wybrane przez dzieci:
1.     C.S. Lewis „Opowieści z Narnii”
2.    D. Rekosz „Naszyjnik królowej”
3.    Sempe, Gościnny „Rekreacje Mikołajka”
4.    M. Nilson, E. Lindell „Najlepsi przyjaciele”
5.    P.L.Travers „ Marry Poppins i sąsiedzi”
6.    A. Sójka “Szkoła czarownic”
7.    J.R. R. Tolkien “Hobbit”
8.    M. Węgrzecka “Wyprawa po skarb”
9.    A. Rejch „Mity greckie – baśnie starożytnych”
10.    „Brzechwa dzieciom”

Wystawa prac uczniowskich w holu przed biblioteką  Wystawa prac uczniowskich w holu przed biblioteką 
 Wystawa prac uczniowskich w holu przed biblioteką  Wystawa prac uczniowskich w holu przed biblioteką

MARZEC 2016

„W  krainie wierszy J. Brzechwy”

Uczniowie klas 1 – 3, w ramach projektu edukacyjnego - „ W  krainie wierszy J. Brzechwy”,  wspólnie bawili się odgrywając i obserwując scenki ilustrujace utwory poety, uczestniczyli w szkolnym konkursie recytatorskim.

Projekt eduk. klas I III BRZECHWA DZIECIOM06

Projekt eduk. klas I III BRZECHWA DZIECIOM09
Projekt eduk. klas I III BRZECHWA DZIECIOM11 Projekt eduk. klas I III BRZECHWA DZIECIOM14
Projekt eduk. klas I III BRZECHWA DZIECIOM16 Projekt eduk. klas I III BRZECHWA DZIECIOM17
Projekt eduk. klas I III BRZECHWA DZIECIOM18 Projekt eduk. klas I III BRZECHWA DZIECIOM21

  CZERWIEC 2016
Dorośli członkowie społeczności szkolnej wzięli udział w sesji fotograficznej, by pokazać dzieciom  jakie czytali książki, gdy byli mali. Wystawa zdjęć nauczycieli i innych pracowników szkoły z ich ulubionymi książkami z dzieciństwa, umieszczona w holu szkoły, cieszyła się sporym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i ich rodziców.

Ulubiona książka p. A. Burkiewicz Ulubiona książka p. M. Berlik Ulubiona książka p. B. Kubiak  
Ulubiona książka p. K. Banach Ulubiona książka p. K. Chałupy    

 

 

MAJ 2016

 Spotkanie autorskie w ramach współpracy z biblioteką publiczną – „Książki naszych marzeń”
 Uczniowie klas 1 – 3 brali udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci panią Danutą Zawadzką. Spotkanie odbywało się w  Bibliotece Raczyńskich Filia 22 dnia 25 maja 2016 r. w ramach współpracy naszej szkoły z wyżej wymienioną biblioteką.  Pani Danuta Zawadzka opowiadała w jaki sposób pisarz tworzy swoje dzieło, co jest potrzebne, aby powstała książka. Autorka prezentowała swoich książkowych bohaterów: Bartka Koniczynę i Skrzata Gorgosia, a także czytała fragmenty swoich książek. Uczniowie cieszyli się z możliwości porozmawiania z pisarką.

Spotkanie autorskie z D. Zawadzką Spotkanie autorskie z D. Zawadzką 
Spotkanie autorskie z D. Zawadzką  Spotkanie autorskie z D. Zawadzką
Zmień kontrast